Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/73855/virtual/www/wp-includes/post-template.php on line 284

Vyjádření rodičů

Reagujeme na článek v minulém vydání Ledečské zpravodaje o dění ve stacionáři Petrklíč. Byl totiž plný lží a zkreslených informací. Neutěšený stav zde trvá již více jak rok. Za tu dobu většina rodičů (18 z 21) ztratila důvěru v oblastní charitu především z těchto důvodů:

 • Byly nám ze strany vedení Oblastní charity poskytovány nepravdivé informace o dotacích z obcí a od sponzorů s odkazy na neplatné paragrafy, atd.
 • Osobní antipatie slečny ředitelky Blažkové vůči paní Vrbové se stupňovala od září 2013 a zasahovala i klienty stacionáře tím, že se jim nedostávalo důležitých informací, např. když paní Vrbové nebylo povoleno účastnit se školení k novému občanskému zákoníku, který se týkal zbavení způsobilosti k právním úkonům našich dětí.
 • Rodiče nebyli informováni o odvolání dlouholeté a obětavé vedoucí Vrbové z funkce a odebrání jejího služebního telefonu, který pak na charitě nikdo nezvedal. Byla ohrožena bezpečnost jednoho klienta, jehož autobus měl zpoždění, a rodina se nedovolala… A když jsme na to při schůzce poukazovali, dostali jsme lživou odpověď.
 • Schůzka rodičů s oblastní a diecézní charitou po odvolání paní Vrbové byla až neuvěřitelným projevem moci a arogance. Slyšeli jsme výroky, že: „…pryč je dávno doba, kdy se rodiče mohli k něčemu vyjadřovat. Vrátit 19 milionů charitu nepoloží, jen oslabí.“ Rodiče byli označeni za zmanipulované.
 • Opakovaně nám bylo řečeno, když se nám to nelíbí, máme si najít jiné zařízení, s použitím příměru „koupě housek od dvou různých pekařů“.
 • Nebylo nám sděleno, proč paní. Vrbovou odvolali z funkce, nebyly udány konkrétní důvody, jen neurčité nicneříkající náznaky.
 • Na schůzce bylo překvapivě rodičům dětí ze sociálně terapeutické dílny řečeno, že se dílna ruší, když do té doby dostávali ujištění, že dílna zřízená pod evropským projektem bude pokračovat. A že jedinou možností pro jejich děti je přejít do nového stacionáře jako jeho klienti s několikanásobně vyššími platbami.
 • Žádali jsme zápis z této schůzky a dodnes jsme ho neobdrželi.
 • Nebyla nám předána dokumentace vedená o našich dětech, ačkoli jsme o ni opakovaně žádali.
 • Po řádné omluvě dětí a předem ohlášené čtrnáctidenní absenci, během níž nás nikdo z charity nekontaktoval, jsme dostali vyúčtování za službu ve dnech této absence.
 • Na červnové oslavy výročí stacionáře charita nepozvala žádné své bývalé klienty.

Dali jsme si též práci a sestavili údaje, ze kterých je jasné, že jsme v Petrklíči nebyli jen pouhými uživateli charitní služby, ale že jsme se na ní významně podíleli.

Rodiče a jejich sponzoři z řad příbuzných a známých např. pořídili:

relaxační místnost „snoezelen“ 100 000 Kč
venkovní bazén                         38 000 Kč
masážní lehátko                         6 000 Kč Nadace Veolia
Stavebnice od fi. Makovský WMC 10 000 Kč
finance na přestavbu RD v Pivovarské ul. 100 000 Kč nadace Adastra
povlečení, ručníky, závěsy, záclony, knihy, stavebnice

Pod vedením paní Vrbové stacionář Petrklíč pořádal každoročně akce pro širokou veřejnost:

 • Svatomartinský lampionový průvod s občerstvením (pečivo od rodičů)
 • Ples včetně tomboly
 • Karuzošou – pěvecká soutěž ÚSP (sjížděli se účastníci z 10 ÚSP)
 • Pravidelné oslavy výročí založení stacionáře
 • „projektové“ dny (pyžamový, mikulášská, vysvědčení, 30-léta).

Iveta Vrbová jako vedoucí dala pro Petrklíč zhotovit nebo pořídila ze sponzorských darů např.

svozové auto cca 1 000 000 Kč p.Mičánek
Houpačku 10 000 Kč Kovofiniš
AltánPřestěhování altánu 50 000 KčZdarma p. Součekparta chlapů
auto – Škoda Felicia (sloužilo několik let)  Zdarma  Policie ČR
rozkládací pohovka na polohování dětí 10 000 Kč
plošinu do auta 35 000 Kč
Motren (trenažér pohybu dolních končetin) 70 000 Kč
plynový gril 3 500 Kč
travní sekačku
zábradlí kolem potoka u RD v ul. Pivovarské p. Vrba
dříví na otop RD v ul. Pivovarské Fi Glost

Do nového stacionáře v ulici Barborka jsme se po letech pobytu ve stísněných prostorech RD v ul. Pivovarské opravdu těšili, ale v současné době bychom se vážně obávali tuto službu využívat, protože odchodem paní Vrbové a dalších 6-ti zaměstnanců velmi poklesla úroveň péče o klienty, např. byli opakované přivezení do zařízení, kde byla teplota pouze 15°C, zaměstnanci začali topit až ráno v sedm hodin – upozorňujeme, že se zde nyní starají pouze o dvě děti ležící a jednu dívku na vozíčku, částečně se pohybující. Při již zmiňovaných oslavách výročí zapomněli odvézt dítě k rodině přesto, že mají starost jen o tři klienty, aj.

Odešli jsme od charity doslova s holýma rukama, po 12 letech začínáme od nuly a ke všemu je nám blokována registrace nové služby, bráněno v zajištění péče o naše děti, čelíme lžím a pomluvám.

Obrátili jsme se postupně s žádostí o pomoc na diecézní charitu, prezidenta charity, biskupa, ledečského kněze, Kraj Vysočina, ministryni MPSV, ombudsmanku, předsedu Národní rady zdravotné postižených pana Krásu a neustaneme ve svém úsilí, dokud našim dětem nebude umožněno v ledečském regionu využívat sociální služby, které si zaslouží, navzdory všem těm blokádám, lžím, pomluvám, nepochopení a aroganci.

 

Alena Juklová, Květoslava Bencová a Jaroslava Vavřičková

Může se Vám také líbit...