Nechtěli jsme být milionáři, ale pomáhat lidem

Ledeč nad Sázavou – Háta Šeptouchovská byla žena žijící na kopci Šeptouchově. Tato žena rozdávala léčivé byliny a byla známá svou nezištnou pomocí lidem. Stejný cíl má také Háta, o. p. s. v Ledči nad Sázavou pod vedením své zakladatelky Ivety Vrbové. Mladá organizace začala podnikat a integrovat zdravotně i mentálně postižené lidi. Symbolicky na místě, které se nachází přímo pod kopcem.

Iveta Vrbovská - zakladatelka společnosti Háta. Žena mnoha nápadů dává možnost zaměstnání lidem s různými hendikepy a pracovním zaměřením.
Iveta Vrbovská – zakladatelka společnosti Háta. Žena mnoha nápadů dává možnost zaměstnání lidem s různými hendikepy a pracovním zaměřením. | foto: ISP21

Začalo to už před pěti lety. Budova bývalé Zentivy se nabízela k bohulibým záměrům. „Dozvěděla jsem se, že město nemá o tento dům zájem, proto jsem tehdy projednala získání budovy pro charitu, jejíž pracovnicí jsem byla. Jenže charita dostala evropskou dotaci na dům naproti a nechtěla se druhou budovou zabývat,“ přibližuje okolnosti Iveta Vrbová.

Po odchodu Vrbové z charity se svými kolegy okamžitě našla způsob, jak pokračovat v naplňující práci, již vnímali jako poslání. Zatímco přemýšleli o cestách, jak pomáhat, začala jednání s farmaceutickým gigantem. „Přišli jsme se záměrem utvoření pracovních míst pro lidi s hendikepem a založení potravinové banky právě na tomto místě. Na Vysočině totiž nikdo nevěděl, že by tady něco takového existovalo. Tak jsem si začala zjišťovat řadu informací a setkala jsem se s ředitelem Federace potravinových bank,“ vysvětluje ředitelka Háty. 

Pokračování…

Může se Vám také líbit...